Jeste li provjerili da li Vaša parcela ima „legalan pristup“?
Građevinska ili poljoprivredna zemljišta koja nemaju riješen pristupni put veliki su problem većini vlasnika nekretnina. Naime, ako imate građevinsko zemljište bez riješenog pristupa, jednostavno ne možete dobiti bilo koji akt o gradnji, tj. građevinsku dozvolu za svoje zemljište. Većina takvih zemljišta danas je u opticaju i sam vlasnik ili kupac koji se nađe u takvoj situaciji proživljava svojevrsnu noćnu moru oko rješavanja pristupnog puta. Zato provjerite ako Vaša parcela koju posjedujete ili želite kupiti ima legalan (riješen pristupni put ) pristup.
Par savjeta koje biste trebali znati:
1. Pristup zemljištu mora najprije biti imovinskopravno riješen, a to znači da pristupna površina ceste mora biti u vlasništvu:
a) Općine ili države;
b) Vašem vlasništvu;
c) Ili mora posjedovati ishodovanu pravoslužnost prolaza u korist vašeg zemljišta;
ako vlasništvo puta nije riješeno, a po zakonu svaka parcela mora imati pristup, svoje pravo možete, iznimno u tom slučaju, potražiti na sudu.
2. Ako i je pristup imovinskopravno riješen, to nužno ne znači da ćete moći ishodovati građevinsku dozvolu. Naime, potrebno je provjeriti i urbanističke uvjete općine. Dobijete li odgovor da se vaše zemljište nalazi u građevinskoj zoni, ali postoji potreba da se izradi detaljni plana uređenje (DPU) ili urbanistički plan uređenja tog područja, na vašem zemljištu se i dalje neće moći graditi, sve dok općina taj plan ne izradi. Dosadašnja praksa je pokazala da ga neke općine izrade u par godina, a neke nikada, tako da to predstavlja veliki problem.
Sljedeće što bi trebalo provjeriti je: jesu li minimalne širine same ceste, jer ako imate pristup širine 3 m, a prostorni planovi kažu da minimalna širina prometnice mora biti 5,5 m, Vi i dalje ne možete graditi jer ne zadovoljavate tražene uvjete. Preostaje vam ili da čekate ili da se ulovite u koštac sa susjedima i nadate se da su svi suglasni da se taj problem riješi.
Procedura je dugotrajna, ali je rješiva! Zato Vam savjetujemo da što prije provjerite sa svojom općinom u kojem je statusu vaš pristupni put.
3. Iz prakse se pokazalo da ako kopija katastra nije dovoljno jasna i nisu vidljive granice, poželjno će biti da zatražite od ovlaštenog geodetskog biroa „utvrđivanje katastarske čestice“ na kojem se put i vaša parcela nalaze.
4. Po novom zakonu, nemate li uređen pristupni put, javna poduzeća neće vam omogućiti priključenje na infrastrukturu (prvenstveno se to odnosi na imovinskopravno rješenje), drugim riječima, neće vam priključiti vodu, plin, struju, pa valja i o tome voditi računa.
Nema situacije koja se ne može riješiti, samo je pitanje vremena i strpljivosti svih sudionika, pa se valja dobro informirati i razmisliti unaprijed što želite s Vašom nekretninom- danas, sutra ili u daljoj budućnosti.
Aljoša Vučetić