Kamene kuće u Istri – kako se tradicija i dalje poštuje i cijeni
Vrhovi istarskih brežuljaka te šarmantna priobalna naselja otkrivaju predivne svjedoke prošlosti: pitoreskne kamene kućice, zbijene zajedno kao da se grle. I upravo je takva njihova povijest – prošle su ove kućice već brojna stoljeća, a i dalje stoje zajedno i ispunjavaju živote nekih novih ljudi, radujući se nekim novim sudbinama.
Istarske kamene kuće savršen su primjer tipične mediteranske gradnje. Danas su vrlo popularne kao građevine za obnovu, i to ponajviše zahvaljujući ljudima koji cijene bogatu povijest ovog kraja, kao i kvalitetu majstorstva potrebnog kako bi se ove kuće sagradile.
No, krenimo od početka. Kako i kada su uopće nastale ove kamene kuće?
Povijest kamenih kuća
Što se tiče arhitekture i graditeljstva određenog kraja, diljem svijeta vrijedi zlatno pravilo: okoliš određuje stil gradnje i vrstu materijala koji se koristi. Na krajnjem sjeveru svijeta još uvijek se koristi drvo (kao odličan izolator) te mahovina. U našim kontinentalnim krajevima gradile su se kuće od drva i blata sa slamnatim krovovima. A u Istri i diljem obale gradile su se kućice od kamena.
Razlog tome je jednostavan – kamen je materijal koji je bio dostupan (baš kao blato i slama u kontinentalnim krajevima), a karakteristike ovog građevnog materijala idealne su za jadransko podneblje. Kamen se oduvijek s lakoćom mogao dobiti bilo gdje u okolišu. Možda najbolji svjedoci gradnje s ovim materijalom su suhozidi, koji su prisutni diljem primorja još od doba neolitika pa sve do danas.
U brončano se doba grade kamena skloništa slična kažunima (vidi u nastavku), a s vremenom gradnja napreduje i formira istarska mjestašca kakvih ih znamo danas. Naime, pojavljuju se naselja na vrhovima brežuljaka, građevine su sve veće, u doba Rimljana tehnike gradnje dosežu nove visine, a dolazak Slavena koji su već vješti klesari znači nastanak tih šarmantnih kućica.
Nekad su kuće bile jednoprostorne prizemnice pokrivene krovom od slame. Danas su one rijetkost i najčešće se koriste kao staje. Nakon što su dobile pregradne zidove od pletera, dobile su i drugi kat te vanjska stubišta (baladur) kakva su se kasnije pojavila i u urbanim naseljima.
Kamene kuće koje danas nalazimo po Istri, od kojih je mnogo njih obnovljeno, najčešće potječu iz 19. stoljeća, a neke od njih su i starije. Baš kao i još jedan primjer tradicionalne istarske gradnje – kažuni.
Što su istarski kažuni?
Jednostavno rečeno, kažuni su mala stožasta skloništa koja su se gradila usred polja kako bi se vrijedni radnici mogli skloniti od jakog sunca ili pak teških kiša.
Kada su prvi kažuni nastali? Povjesničari kažu da još u prapovijesti, odnosno prije nego što su Rimljani i Slaveni uopće došli na ove prostore. Kada ih pogledamo, jasno je da oni u sebi kriju drevnu mudrost gradnje suhozida – ove se nastambe grade bez ikakvog vezivnog materijala, oslanjajući se samo na čistu fiziku. I ta se mudrost prenosila s generacije na generaciju, naposljetku dovodeći do „kažun booma“ u 18. i 19. stoljeću, kada se broj stanovnika Istre povećao zajedno s potrebom za proizvodnjom hrane.
Kažune ćete teško vidjeti iz automobila. Naime, oni se danas nalaze na privatnim posjetima. No ipak, u Vodnjanu ćete pronaći Park kažuna – muzej na otvorenom u kojem možete proučiti ove drevne građevine, ali se i sami okušati u njihovoj gradnji.
Očuvanost kažuna samo je još jedan dokaz da Istra cijeni svoju tradicionalnu gradnju, pa nije čudno kad kažemo i da su tradicionalne kamene kuće postale vrlo tražene na tržištu nekretnina. Koje su njihove prednosti i zašto su toliko tražene u prodaji?
Bijeg u prošlost za stanovnike i turiste
Budimo realni, klasične vile i apartmane možemo pronaći bilo gdje.
Istu ćemo modernu vilu vidjeti i u Vodnjanu i u Vukovaru. Isti ćemo apartman za iznajmljivanje vidjeti i u Vrsaru i u Varaždinu. No tradicionalne kamene kuće specifične su za ovaj kraj, i samo se ovdje mogu savršeno stopiti s okolišem, bez potrebe da naglašavaju svoju pripadnost. U Istri ove kućice djeluju kao da su oduvijek ovdje, i to zato što to i jesu. Moderna gradnja ima brojnih prednosti i pruža nevjerojatan komoditet, no tradicionalna gradnja je prvi odabir onih koji se žele povezati sa samom Istrom.
I zato se danas stare kamene kuće, od kojih su neke čak i u ruševnom stanju, kupuju i renoviraju s puno ljubavi i poštovanja prema ovom kraju. Zato se tradicionalni elementi gradnje, poput upotrebe kamena, koriste čak i kod gradnje novih kuća i zgrada. I zato su danas tradicionalne kamene kuće jedan od najpopularnijih odabira kod iznajmljivanja turistima.
Naime, oni posjećuju određeni kraj zato što ih je po nečemu privukao, i zato nisu odabrali Grčku, već Istru. I naravno da će za svoj smještaj uvijek radije odabrati onu nekretninu koja predstavlja taj divan kraj kojeg posjećuju.
Iz svega navedenog vidljiv je ogroman potencijal tradicionalnih kamenih kuća. Bilo da će to biti topla obiteljska kuća za stanovanje, vikend kuća za bijeg iz užurbanog grada ili pak profitabilna kuća za odmor, kamena kuća je uvijek pametna investicija.