Od 1. srpnja kreće obveza energetskog certificiranja
Najavljivani 1. srpnja 2013. donosi mnogo noviteta na području trgovine nekretnina. Jedna od novosti je i energetska certifikacija građevina koja će biti obvezna za sve prodavatelje i iznajmljivače. Ova ideja provodi se u Europskoj uniji od 2010. godine, a u Hrvatskoj je postala popularna tek u zadnje vrijeme i to zbog Zakona o učinkovitom korištenju energije i Pravilnika o energetskim pregledima građevina i energetskom certificiranju zgrada koji je reguliran tim zakonom. Prema tom će zakonu sve zgrade u Hrvatskoj morati biti energetski certificirane do 28. lipnja 2013.
Energetski pregled se obavezno provodi za postojeće zgrade koje podliježu obvezi energetskog certificiranja, zgrade javne namjene površine preko 500 m2 igrađevinu koju veliki potrošač koristi za obavljanje svoje djelatnosti. Postojeće zgrade koje se prodaju, iznajmljuju, daju u leasing ili u zakup moraju imati važeći energetski certifikat najkasnije danom pristupanja Republike Hrvatske u članstvo Europske unije.
Dobiveni energetski certifikat je dokument koji opisuje energetska svojstva zgrade, ali i dokaz koji omogućava uvid u kvalitetu zgrade sa stajališta potrošnje energije i budućih troškova korištenja, odnosno visine budućih računa. Sigurno je da će od 1. srpnja energetski certifikat igrati veliku ulogu u tržišnoj konkurentnosti i cijeni nekretnine. Donosimo vam pregled bitnih informacija oko energetskog certificiranja.
Što je energetsko certificiranje zgrada?
Energetsko certificiranje zgrada je postupak proračuna kojim se utvrđuju energetska svojstva građevine. Proračun obuhvaća proračun potrebne toplinske energije za grijanje i procjenu potrebe za energijom.
Kako se ocjenjuju zgrade?
Sve zgrade nakon procjene se svrstavaju u jedan od osam razreda, od A+ do G. A+ označava najpovoljniji energetski razred, a taj certifikat mogu dobiti građevine koje koriste manje od 15 kWh energije po m2 godišnje. G je najnepovoljniji razred, a u njega su svrstane sve građevine koje godišnje koriste više od 250 kWh energije po m2.
Utječe li energetski certifikat na cijenu nekretnine?
Da. Cijene nekretnina s manjim energetskim razredom često imaju manju cijenu od nekretnina s većim energetskim razredom. Veći energetski certifikat znači manje troškove i manje račune, pa su takve nekretnine privlačnije kupcima.
Tko je dužan pokrenuti postupak energetskog certificiranja nekretnine?
Investitor, odnosno vlasnik zgrade dužan je osigurati provođenje energetskog pregleda i energetsko certificiranje zgrade, a poslove provođenja povjeriti za to ovlaštenim osobama.
Kako provesti energetsku certifikaciju?
Dva su načina. Ako se zgrada tek gradi, proračun energetskog razreda radi se samo na temelju projektne dokumentacije. Za već izgrađene zgrade, energetska certifikacija temelji se na pregledu zgrade i analizi računa za vodu i sve energente.
Što uključuje energetski pregled nekretnine?
Radi se o pregledu izolacije zgrade, pregledu prozora i načina grijanja i hlađenja. Od dokumentacije u proračun se uzimaju računi za vodu i energente (el. struja, plin i sl.) od zadnje tri godine. Stoga bi vlasnici trebali imati u pripremi račune od zadnje tri godine.
Može li nekretnine "pasti" na pregledu?
Ne može. Ne postoje minimalni uvjeti koje nekretnina mora zadovoljiti i stoga nema kazni kojih se neki vlasnici boje.
Ima li certifikat svoj "rok upotrebe"?
Certifikat vrijedi 10 godina, a nakon toga potrebno je ishodovati novi.
Moram li certificirati nekretninu?
Možete živjeti u svojoj nekretnini i bez energetskog certifikata. Energetski certifikat potreban je samo ako se nekretnina prodaje ili daje u najam, ili ako se pak radi o javnoj namjeni građevine. Znači bez energetskog certifikata možete živjeti u nekretnini, ali ne možete ništa raditi jer svaka će promjena i birokracija koje se odvija oko nekretnine podrazumijevati prilaganje energetskog certifikata od 1. srpnja.
Kolika je kazna za prodaju ili najam nekretnine bez energetskog certifikata?
Predviđena je novčana kazna za pravne osobe u iznosu od 25.000,00 kuna, a 15.000 kuna za fizičke osobe.